Jakie panele pod ogrzewanie podłogowe będą najlepsze?
Ogrzewanie podłogowe już od kilkunastu lat cieszy się nie małą popularnością. Komfort, kiedy bosą stopą stajemy na ciepłej podłodze oraz walory estetyczne nie są jedynymi atutami tego rozwiązania. Taki system grzewczy pozwala również wygenerować niemałe oszczędności – dzięki temu, że ciepło rozchodzi się równomiernie po całej powierzchni, możemy w pomieszczeniu utrzymywać temperaturę o 2oC niższą niż przy grzejnikach. Pozwala na to technologia ogrzewania podczerwonego, która jest wydajniejsza niż ogrzewanie konwekcyjne.
Wbrew obiegowej opinii, decydując się na podłogówkę, nie jesteśmy zmuszeni do położenia na podłodze płytek. Równie dobrze możemy na podłodze położyć panele. Dowiedz się, jakie panele pod ogrzewanie podłogowe będą najlepsze.
Laminowane czy winylowe – na jakie panele pod ogrzewanie podłogowe się zdecydować?
Decydując się na panele na podłogówkę, do wyboru mamy panele winylowe bądź laminowane. Oba rodzaje możesz łączyć z podłogowym ogrzewaniem, jeśli jednak zależy Ci, by położyć na podłodze jak najcieńsze panele, wybierz winylowe panele z twardym rdzeniem. Wówczas wystarczy, że będą one miały 5 mm grubości. Najważniejsze jednak, by wybrany rodzaj paneli był przewidziany przez producenta do montażu na ogrzewaniu podłogowym. Większość producentów wskazuje na możliwość montażu paneli laminowanych na wodnym ogrzewaniu podłogowym, z kolei panele winylowe najczęściej można kłaść na wodnej oraz elektrycznej podłogówce. Na rynku pojawia się jednak coraz więcej wysokiej klasy paneli laminowanych, które zdają egzamin na elektrycznej podłogówce.
Jak wybrać panele pod ogrzewanie podłogowe?
Wybierając panele na ogrzewanie podłogowe, powinieneś zwrócić uwagę na kilka czynników:
- zalecenia producenta
- grubość paneli
- klasę ścieralności (w przypadku paneli laminowanych)
- klasę użyteczności
- rodzaj/sposób łączenia paneli
- rodzaj podkładu
- współczynnik oporu ciepła
Jak grube panele na podłogowe ogrzewanie?
Panele pod ogrzewanie podłogowe nie mogą być zbyt cienkie ani zbyt grube. Za cienkie panele pod wpływem temperatury zaczęłyby się odkształcać, a w skrajnych przypadkach mogłyby nawet pękać. Z kolei za gruby panel nie przewodziłby odpowiednio energii cieplnej – generowałoby to zbyt duże straty w energii i skutkowało niedostatecznym dogrzaniem pomieszczenia, szczególnie w największe mrozy. Dlatego zaleca się, by na podłogówkę wybierać panele w przedziale 7-8 mm. Jeśli jednak producent informuje o możliwości zastosowania produktu na ogrzewanej podłodze w przypadku innych wartości, możesz wybrane panele położyć na ogrzewanej podłodze.
Klasa użyteczności paneli pod ogrzewanie podłogowe
Klasa użyteczności paneli jest wyznacznikiem ich wytrzymałości. Określa ją norma EN 13329, a wartość określana jest za pomocą dwóch cyfr:
- pierwsza cyfra określa rodzaj pomieszczenia: 2 oznacza pomieszczenia mieszkalne, a 3 pomieszczenia mieszkalne o dużym natężeniu ruchu oraz pomieszczenia użyteczności publicznej
- druga cyfra określa intensywność użytkowania podłogi – 1 oznacza małą intensywność, 2 średnią intensywność, 3 dużą intensywność
21, 22 oraz 23 określają bardzo niską lub niską intensywność użytkowania pomieszczenia, z kolei 31, 32 oraz 33 oznaczają eksploatację na wysokim poziomie. Szukając paneli do ogrzewania podłogowego, należy wybrać panele oznaczone 31 lub 32 klasą użyteczności. Klasy użyteczności określane są zarówno w przypadku paneli winylowych, jak i laminowanych.
Klasa ścieralności paneli na ogrzewaną podłogę
Chcąc na ogrzewanie podłogowe zamontować panele laminowane, pod uwagę powinieneś wziąć również klasę ścieralności. Ta oznaczana jest symbolami od AC1 do AC6 – im wyższa cyfra, tym wyższa odporność na ścieranie. Panele, które położysz na ogrzewaną podłogę, powinny być oznaczone klasą ścieralności AC3 lub AC4. Klasa ścieralności wyznaczana jest wyłącznie dla paneli laminowanych.
Panele pod ogrzewanie podłogowe – klejone czy montowane na „klik-klik”?
Panele podłogowe montowane są za pomocą kleju bądź systemem „klik-klik”. Chociaż pierwszy sposób ma swoich zwolenników, to jednak system „klik-klik” cieszy się większą popularnością. Montaż takich paneli trwa krócej i jest czysty. Jest również łatwiejszy dla osób, które robią to pierwszy raz. Na rynku dostępne są kleje odporne na wysokie temperatury, których możesz użyć do montażu paneli pod ogrzewanie podłogowe, jednak my polecamy Ci te z systemem „klik-klik” – na ogrzewanej podłodze jest on pewniejszy.
Jaki podkład pod panele na ogrzewaną podłogę?
Podkład pod panele pełni kilka funkcji. Z jednej strony chroni panele przed odkształceniami, amortyzując uderzenia, z drugiej pomaga przewodzić energię cieplną, po trzecie zaś stanowi izolację akustyczną. Zarówno w przypadku ogrzewania elektrycznego, jak i wodnego, wybierając na podłogę panele, nie możesz zrezygnować z podkładu. Ten powinien mieć jak najmniejszy współczynnik oporu cieplnego. Pod panele na podłogówkę najlepiej wybrać podkład PEHD (polietylen o wysokiej gęstości), PUM (poliuretanowo-mineralny) lub XPS (polistyren ekstrudowany).
Dodatkowo podkład powinien mieć zintegrowany system paraizolacji, który będzie chronił przed zbieraniem się pary wokół instalacji grzewczej, a także zredukuje ryzyko rozwoju pleśni czy grzybów. Podkład nie powinien być też grubszy niż 3 mm – grubsze podkłady ograniczają przewodzenie ciepła, zmniejszając efektywność ogrzewania podłogowego.
Współczynnik oporu ciepła paneli na ogrzewanie podłogowe
Współczynnik oporu ciepła (oznaczany literą R) dla podłogi oraz podkładu nie powinien przekraczać 0,15 m2 K/W. Jest to minimum, jakie musisz uwzględnić, wybierając i panele, i podkład pod nie. Jeśli jednak zależy Ci na dobrym przewodnictwie ciepła oraz na pasywnym chłodzeniu latem, granicę ustal na poziomie 0,1 m2 K/W.
Jakie panele pod ogrzewanie podłogowe – o czym jeszcze trzeba pamiętać?
Kładąc panele na ogrzewaną podłogę, pamiętaj o zastosowaniu właściwej dylatacji. Dla paneli winylowych wskazane jest wykonanie 5 mm dylatacji, dla paneli laminowanych wykonaj dylatację na szerokość od 8 do 12 mm. W przypadku ogrzewania podłogowego warto wykonać również dylatację progową – szczególnie na łączeniu pomieszczeń, w których będziesz utrzymywać temperaturę na różnym poziomie.
Ciekawym rozwiązaniem dla osób szukających paneli na ogrzewaną podłogę, są panele fornirowane, które są swoistą hybrydą paneli laminowanych i drewnianych. W przypadku paneli z drewna, postaw na dąb, grab, jesion lub merbau, zrezygnuj natomiast z jesionu i buku.
Pamiętając o wszystkich zasadach i wiedząc, jakie panele pod ogrzewanie podłogowe należy wybrać, z powodzeniem zamontujesz podłogę, która posłuży Ci wiele lat