Wanna czy prysznic – jeśli i Ty stoisz przed takim dylematem, podpowiemy, jakie są zalety i wady obu rozwiązań. O czym warto pamiętać podczas remontu łazienki, wybierając wannę lub kabinę prysznicową. Czy istnieje jedno rozwiązanie najlepsze dla wszystkich? Znajdź odpowiedź na pytanie: wanna czy prysznic w nowej łazience?
Wanna czy prysznic – co wychodzi taniej? Które rozwiązanie jest bardziej ekologiczne?
Coraz więcej z nas zwraca uwagę nie tylko na koszty stosowanych rozwiązań, ale także na ich ekologiczny aspekt. Powszechnie uznaje się, że szybki prysznic jest bardziej ekologiczny, a także tańszy od kąpieli w wannie. Co do zasady to prawda – w przeciętnej wannie zmieścimy od 120 do 150 litrów wody, zaś pod prysznicem w czasie jednej minuty zużyjemy od 5 do 10 litrów wody. Jeśli więc porównujemy kąpiel w wannie po brzegi wypełnioną wodą, a szybki prysznic, gdy woda leci tylko wtedy, gdy jest to niezbędne, z całą pewnością prysznic jest tańszym i bardziej ekologicznym rozwiązaniem. Pamiętajmy jednak, że deszczownica czy dodatkowe dysze, zużywanie bardzo ciepłej czy gorącej wody, a także nieustanny strumień wody z prysznica znacząco podnosi koszty, które mogą być wyższe, niż koszty kąpieli w wannie, napełnioną wodą do połowy.
Wanna czy prysznic – a które rozwiązanie jest wygodniejsze?
To zależy. Przede wszystkim od preferencji i potrzeb użytkowników, a także od zastosowanych konkretnych modeli wanien bądź kabin prysznicowych. Kąpiel w wannie z całą pewnością doceniamy po długim, stresującym dniu czy po intensywnym wysiłku fizycznym. W wannie możemy także przygotować kąpiel z aromaterapię czy kąpiel z solą magnezową. Z kolei szybki prysznic pozwala nam zaoszczędzić czas, a także jest dużym ułatwieniem, gdy w upalne dni czy po treningu chcemy wziąć dodatkową, „szybką kąpiel”.
Kabina prysznicowa stanowi także mniejszą barierę dla osób starszych, chorych czy niepełnosprawnych – szczególnie, jeśli zdecydujemy się na prysznic z odpływem liniowym bez brodzika. Alternatywą może być także wanna z drzwiczkami i parawanami nawannowymi – i to właśnie takie rozwiązanie pozwala cieszyć się wszystkim zaletami i wanny, i prysznica, z pominięciem ich niedogodności.
Aranżacja niewielkiej łazienki – wanna czy prysznic?
Część z nas wybiera prysznic zamiast wanny, kierując się praktycznymi wskazaniami. Niewielkich rozmiarów łazienka znacząco ogranicza nasze możliwości – niekiedy nie ma w niej miejsca nawet na dowolną kabinę prysznicową. Wówczas warto sięgnąć albo po najmniejszy model, albo mniej popularne rozwiązanie – wykonanie wnęki prysznicowej z odpływem liniowym, naturalnie wpisanej w przestrzeń łazienkową. Drzwi do wnęki prysznicowej pozwolą wówczas oddzielić miejsce na prysznic od pozostałej części łazienki. Innym, bardzo popularnym rozwiązaniem są ścianki walk-in, również w odpływem w podłodze bądź ścianie. Dzięki tak licznym rozwiązaniom inwestorzy, mimo ograniczenia małą przestrzenią, mogą wykreować ciekawą i funkcjonalną aranżację łazienki.
Wybierając między wanną a prysznicem, należy wziąć pod uwagę wszystkie aspekty i możliwości. Nie ma bowiem jednej, uniwersalnej odpowiedzi, które rozwiązanie będzie dla nas najlepsze, dlatego nie warto kierować się wyłącznie opinią bliskiej nam osoby – po rozważaniu za i przeciw, a także poznaniu różnorodnych propozycji od producentów wybierzemy rozwiązanie, które najlepiej wpisze się w nasze potrzeby i oczekiwania.