Planując budowę domu lub remont mieszkania, dużo uwagi musimy poświęcić rozwiązaniom, które pozwolą nam skutecznie i stosunkowo tanio ogrzać każde pomieszczenie. Dzisiaj skupimy się na ogrzewaniu łazienki. Jak ogrzać łazienkę? O czym trzeba pamiętać, wybierając ogrzewanie do łazienki?
Stylowe grzejniki do łazienki – jak wybrać ogrzewanie do łazienki?
Naścienne ogrzewanie do łazienki to wziąć bardzo popularne rozwiązanie, na które decydujemy się z różnych względów. Przede wszystkim grzejniki łazienkowe w formie drabinek pełnią podwójną funkcję – są źródłem ciepła i pozwalają szybko wysuszyć ręczniki. Estetycznie wykończone doskonale prezentują się niemal w każdej łazience. Zdają również egzamin w sytuacji, gdy mieszkamy w budynku z przeciętną termoizolacją.
Wybierając naścienne ogrzewanie do łazienki, należy zadbać, by grzejniki były odpowiedniej mocy. W łazience, gdzie temperatura powinna sięgać 24-250 C i gdzie panuje duża wilgotność, konieczne jest zastosowanie grzejników o większej mocy niż w innych pomieszczeniach. Aby grzejnik sprostał niełatwym warunkom, należy zapewnić nie mniej niż 120 W/m2. Ponadto, decydując się na chromowany grzejnik do łazienki, wartość tę należy zwiększyć o 30%. Chromowane grzejniki są bowiem mniej wydajne od grzejników malowanych.
Istnieje także możliwość montażu w łazience grzejników dekoracyjnych – pod warunkiem, że przewidział ją producent. Ogrzewanie do łazienki musi być bowiem odpowiednio zabezpieczone przed nadmiarem wilgoci – dotyczy to zarówno ochrony antykorozyjnej, jak i innych rozwiązań, umożliwiających bezpieczne korzystanie z grzejnika w łazience.
Podłogówka do łazienki – czy jest to najlepsze ogrzewanie do łazienki
Podłogówka zdecydowanie kojarzy nam się z łazienką – właśnie w tych pomieszczeniach montujemy ją najczęściej. Pozwala ona oszczędzić miejsce w małej łazience i daje ogromny komfort, gdy po kąpieli lub prysznicu staniemy bosą stopą na podłodze. Do wyboru mamy maty oraz folie grzewcze – w przypadku łazienek częściej stosowane jest to pierwsze rozwiązanie.
Chociaż w przeciwieństwie do folii, mata grzewcza nie wydziela promieniowania, dzięki przenoszeniu ciepła na płytki dochodzi do zamiany ciepła konwekcyjnego na promieniowanie podczerwone (na podobnej zasadzie działa ogrzewanie domu za pomocą pieca kaflowego). Ogrzewanie podłogowe jest nie tylko bardzo wygodnym systemem grzewczym, ale także ekonomicznym – konieczna jest jednak dobra termoizolacja budynku. Ponieważ ogrzewanie poprzez promieniowanie oddziałuje na obiekty stałe, takie jak ściany czy meble (a także na ludzi i zwierzęta), nieocieplone ściany w tym przypadku generowałyby zbyt duże utraty ciepła.
Jak wybrać ogrzewanie do łazienki? Inne możliwe rozwiązania
Oprócz wszystkim dobrze znanych grzejników drabinkowych oraz ogrzewania podłogowego, w łazience można zastosować także grzejniki elektryczne – pod warunkiem spełnienia norm bezpieczeństwa. Możliwe jest także ogrzewanie łazienki za pomocą grzejników na podczerwień. Zawieszone na ścianie grzejniki emitują promieniowanie podczerwone, takie samo, które wytwarzane jest przez podłogówkę. Jako opcjonalne, dodatkowe ogrzewanie łazienki można również wykorzystać lampy na podczerwień z funkcją oświetlania. Sprawdzają się, gdy nie ma jeszcze sezonu grzewczego lub podczas awarii prądu, nie zastąpią jednak grzejnika czy podłogówki.
Wybierając ogrzewanie do łazienki, należy uwzględnić wszystkie parametry – wielkość łazienki, jakość termoizolacji, a także nasze oczekiwania, również względem estetyki. Duży wybór systemów do ogrzewania łazienki daje nam obecnie ogromne możliwości, zarówno pod względem uzyskania pożądanego komfortu cieplnego, obniżenia rachunków za ogrzewanie, jak w zakresie aranżacji. Pamiętać jednak należy, by wybierać ogrzewanie łazienkowe zgodnie z zaleceniami producenta, a przy jego montażu stosować technologię, która zapewni nam oczekiwane efekty.