Proszę o wycenę:

Jeśli masz listę produktów i wiesz czego szukasz
dodaj poniżej plik w formacie np. pdf, doc, xls lub wypisz produkty w polu: Dodatkowe informacje.

Lub napisz do nas:

sklep@sanitbuy.pl

Aktualności / Blog

 

Jakie panele pod ogrzewanie podłogowe będą najlepsze?

Ogrzewanie podłogowe  już od kilkunastu lat cieszy się nie małą popularnością. Komfort, kiedy bosą stopą stajemy na ciepłej podłodze oraz walory estetyczne nie są jedynymi atutami tego rozwiązania. Taki system grzewczy pozwala również wygenerować niemałe oszczędności – dzięki temu, że ciepło rozchodzi się równomiernie po całej powierzchni, możemy w pomieszczeniu utrzymywać temperaturę o 2oC niższą niż przy grzejnikach. Pozwala na to technologia ogrzewania podczerwonego, która jest wydajniejsza niż ogrzewanie konwekcyjne.

Wbrew obiegowej opinii, decydując się na podłogówkę, nie jesteśmy zmuszeni do położenia na podłodze płytek. Równie dobrze możemy na podłodze położyć panele. Dowiedz się, jakie panele pod ogrzewanie podłogowe będą najlepsze.

Laminowane czy winylowe – na jakie panele pod ogrzewanie podłogowe się zdecydować?

Decydując się na panele na podłogówkę, do wyboru mamy panele winylowe bądź laminowane. Oba rodzaje możesz łączyć z podłogowym ogrzewaniem, jeśli jednak zależy Ci, by położyć na podłodze jak najcieńsze panele, wybierz winylowe panele z twardym rdzeniem. Wówczas wystarczy, że będą one miały 5 mm grubości. Najważniejsze jednak, by wybrany rodzaj paneli był przewidziany przez producenta do montażu na ogrzewaniu podłogowym. Większość producentów wskazuje na możliwość montażu paneli laminowanych na wodnym ogrzewaniu podłogowym, z kolei panele winylowe najczęściej można kłaść na wodnej oraz elektrycznej podłogówce. Na rynku pojawia się jednak coraz więcej wysokiej klasy paneli laminowanych, które zdają egzamin na elektrycznej podłogówce.

Jak wybrać panele pod ogrzewanie podłogowe?

Wybierając panele na ogrzewanie podłogowe, powinieneś zwrócić uwagę na kilka czynników:

  •          zalecenia producenta
  •          grubość paneli
  •          klasę ścieralności (w przypadku paneli laminowanych)
  •          klasę użyteczności
  •          rodzaj/sposób łączenia paneli
  •          rodzaj podkładu
  •          współczynnik oporu ciepła

Jak grube panele na podłogowe ogrzewanie?

Panele pod ogrzewanie podłogowe nie mogą być zbyt cienkie ani zbyt grube. Za cienkie panele pod wpływem temperatury zaczęłyby się odkształcać, a w skrajnych przypadkach mogłyby nawet pękać. Z kolei za gruby panel nie przewodziłby odpowiednio energii cieplnej – generowałoby to zbyt duże straty w energii i skutkowało niedostatecznym dogrzaniem pomieszczenia, szczególnie w największe mrozy. Dlatego zaleca się, by na podłogówkę wybierać panele w przedziale 7-8 mm. Jeśli jednak producent informuje o możliwości zastosowania produktu na ogrzewanej podłodze w przypadku innych wartości, możesz wybrane panele położyć na ogrzewanej podłodze.

Klasa użyteczności paneli pod ogrzewanie podłogowe

Klasa użyteczności paneli jest wyznacznikiem ich wytrzymałości. Określa ją norma EN 13329, a wartość określana jest za pomocą dwóch cyfr:

  •          pierwsza cyfra określa rodzaj pomieszczenia: 2 oznacza pomieszczenia mieszkalne, a 3 pomieszczenia mieszkalne o dużym natężeniu ruchu oraz pomieszczenia użyteczności publicznej
  •          druga cyfra określa intensywność użytkowania podłogi – 1 oznacza małą intensywność, 2 średnią intensywność, 3 dużą intensywność

21, 22 oraz 23 określają bardzo niską lub niską intensywność użytkowania pomieszczenia, z kolei 31, 32 oraz 33 oznaczają eksploatację na wysokim poziomie. Szukając paneli do ogrzewania podłogowego, należy wybrać panele oznaczone 31 lub 32 klasą użyteczności. Klasy użyteczności określane są zarówno w przypadku paneli winylowych, jak i laminowanych.

Klasa ścieralności paneli na ogrzewaną podłogę

Chcąc na ogrzewanie podłogowe zamontować panele laminowane, pod uwagę powinieneś wziąć również klasę ścieralności. Ta oznaczana jest symbolami od AC1 do AC6 – im wyższa cyfra, tym wyższa odporność na ścieranie. Panele, które położysz na ogrzewaną podłogę, powinny być oznaczone klasą ścieralności AC3 lub AC4. Klasa ścieralności wyznaczana jest wyłącznie dla paneli laminowanych.

Panele pod ogrzewanie podłogowe – klejone czy montowane na „klik-klik”?

Panele podłogowe montowane są za pomocą kleju bądź systemem „klik-klik”. Chociaż pierwszy sposób ma swoich zwolenników, to jednak system „klik-klik” cieszy się większą popularnością. Montaż takich paneli trwa krócej i jest czysty. Jest również łatwiejszy dla osób, które robią to pierwszy raz. Na rynku dostępne są kleje odporne na wysokie temperatury, których możesz użyć do montażu paneli pod ogrzewanie podłogowe, jednak my polecamy Ci te z systemem „klik-klik” – na ogrzewanej podłodze jest on pewniejszy.

Jaki podkład pod panele na ogrzewaną podłogę?

Podkład pod panele pełni kilka funkcji. Z jednej strony chroni panele przed odkształceniami, amortyzując uderzenia, z drugiej pomaga przewodzić energię cieplną, po trzecie zaś stanowi izolację akustyczną. Zarówno w przypadku ogrzewania elektrycznego, jak i wodnego, wybierając na podłogę panele, nie możesz zrezygnować z podkładu. Ten powinien mieć jak najmniejszy współczynnik oporu cieplnego. Pod panele na podłogówkę najlepiej wybrać podkład PEHD (polietylen o wysokiej gęstości), PUM (poliuretanowo-mineralny) lub XPS (polistyren ekstrudowany).

Dodatkowo podkład powinien mieć zintegrowany system paraizolacji, który będzie chronił przed zbieraniem się pary wokół instalacji grzewczej, a także zredukuje ryzyko rozwoju pleśni czy grzybów. Podkład nie powinien być też grubszy niż 3 mm – grubsze podkłady ograniczają przewodzenie ciepła, zmniejszając efektywność ogrzewania podłogowego.

Współczynnik oporu ciepła paneli na ogrzewanie podłogowe

Współczynnik oporu ciepła (oznaczany literą R) dla podłogi oraz podkładu nie powinien przekraczać 0,15 m2 K/W. Jest to minimum, jakie musisz uwzględnić, wybierając i panele, i podkład pod nie. Jeśli jednak zależy Ci na dobrym przewodnictwie ciepła oraz na pasywnym chłodzeniu latem, granicę ustal na poziomie 0,1 m2 K/W.

Jakie panele pod ogrzewanie podłogowe – o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Kładąc panele na ogrzewaną podłogę, pamiętaj o zastosowaniu właściwej dylatacji. Dla paneli winylowych wskazane jest wykonanie 5 mm dylatacji, dla paneli laminowanych wykonaj dylatację na szerokość od 8 do 12 mm. W przypadku ogrzewania podłogowego warto wykonać również dylatację progową – szczególnie na łączeniu pomieszczeń, w których będziesz utrzymywać temperaturę na różnym poziomie.

Ciekawym rozwiązaniem dla osób szukających paneli na ogrzewaną podłogę, są panele fornirowane, które są swoistą hybrydą paneli laminowanych i drewnianych. W przypadku paneli z drewna, postaw na dąb, grab, jesion lub merbau, zrezygnuj natomiast z jesionu i buku.

Pamiętając o wszystkich zasadach i wiedząc, jakie panele pod ogrzewanie podłogowe należy wybrać, z powodzeniem zamontujesz podłogę, która posłuży Ci wiele lat

Rodzaje grzejników i ich charakterystyka – na co zwrócić uwagę, kupując grzejnik?

Instalując grzejniki w nowo budowanym domu lub chcąc wymienić stare grzejniki na nowe, powinniśmy poznać różne rodzaje grzejników wraz z ich specyfikacją. Dzięki temu do swojego mieszkania wybierzemy grzejniki, które generując najmniejsze rachunki, zapewnią nam optymalny komfort cieplny. Jakie rodzaje grzejników możemy zainstalować w domach i mieszkaniach, czym się wyróżniają i co należy wziąć pod uwagę, wybierając konkretny rodzaj grzejnika?

Rodzaje grzejników – podział ze względu na sposób oddawania ciepła

Ciepło z grzejników może być oddawane na dwa sposoby: poprzez konwekcję lub poprzez promieniowanie. Konwekcja jest zjawiskiem fizycznym, która polega na unoszeniu się ciepłego powietrza ku górze. Konwekcyjne ogrzewanie opiera się więc na ogrzewaniu powietrza, które nieustannie się miesza (cieplejsze powietrze unosi się ku górze), ogrzewając sukcesywnie całe pomieszczenie. Cały proces możemy porównać do ogrzewania się przy ognisku – im bliżej ognia podejdziemy, tym jest na cieplej.

Z kolei ogrzewanie przez promieniowanie podczerwone ogrzewa przedmioty i ciała stałe – ściany, meble, a także ludzi i zwierzęta. W przypadku ogrzewania przez promieniowanie, temperatura w pomieszczeniu może być nieco niższa przy jednocześnie większym komforcie cieplnym. Wyobraźmy sobie zimowy słoneczny dzień, gdzie mimo mrozu promienie słońca przyjemnie nas ogrzewają – tak działa promieniowanie podczerwone, które wykorzystywane jest w ogrzewaniu podłogowym, ale które dobrze znają również osoby, ogrzewające mieszkania za pomocą pieców kaflowych. Kafle po nagrzaniu się, przekazują częściowo energię cieplną właśnie poprzez promienie. Na rynku dostępne są grzejniki na podczerwień, jednak zdecydowana większość grzejników wykorzystuje zjawisko konwekcji lub ewentualnie łączy oba sposoby oddawania ciepła.

Ogrzewanie przez promieniowanie jest efektywniejszym i bardziej ekonomicznym sposobem ogrzewania, pod warunkiem dobrej termoizolacji budynku. W budynkach nie najlepiej izolowanych lepiej sprawdza się ogrzewanie konwekcyjne.

Rodzaje grzejników – podział ze względu na materiał, z jakiego są wykonane

Niegdyś dysponowaliśmy praktycznie wyłącznie grzejnikami żeliwnymi. Dzisiaj są one przeżytkiem – duża pojemność zbiornika na wodę oraz właściwości żeliwa sprawiają, że grzejniki takie długo się nagrzewają i długo trzymają ciepło. Oznacza to, że odznaczają się dużą bezwładnością ciepła, co utrudnia sprawne regulowanie temperatury w pomieszczeniu, co w konsekwencji przekłada się na wyższe zużycie energii, potrzebnej do ogrzania grzejnika żeliwnego i pomieszczenia.

Obecnie najpopularniejsze są grzejniki aluminiowe oraz grzejniki stalowe. Stalowe kaloryfery cechują się znacznie rzadszym zapowietrzaniem, jednak nieco częściej korodują. Z kolei grzejniki aluminiowe są bardziej odporne na powstawanie ognisk korozji, a stop aluminium z miedzią i krzemem przekłada się na lepsze przewodzenie ciepła. Grzejniki aluminiowe są więc najlepszym wyborem dla większości użytkowników.

Rodzaje grzejników – forma i przeznaczenie grzejników

Klasyfikacji grzejników możemy dokonać także na podstawie ich formy, designu i przeznaczenia. Grzejniki płytowe (grzejniki panelowe) to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj kaloryfera. Mogą być wykonane z aluminium lub ze stali, z jednej, dwóch, a nawet trzech płyt. Charakteryzują się minimalistycznym designem, dzięki czemu pasują do większości wnętrz. Są także bardzo wydajne, trwałe i proste w obsłudze, a dzięki termostatom dodatkowo możemy regulować temperaturę w pomieszczeniu. Ponadto płytowe grzejniki oddają ciepło częściowo poprzez promieniowanie, co dodatkowo zwiększa komfort cieplny.

Jeśli zależy nam na wyjątkowym kształcie i kolorze grzejnika, powinniśmy wybrać odpowiedni model spośród grzejników dekoracyjnych – niektóre z nich całkowicie nie przypominają kaloryfera, a zdecydowanie jest im bliżej do małych dzieł sztuki. Z kolei w domu lub budynkach usługowych z dużymi przeszkleniami najlepiej sprawdzają się grzejniki kanałowe. Umieszczone w podłodze wzdłuż ramy okiennej najlepiej radzą sobie z utratą ciepła, a niektóre modele wyposażone są również w opcję chłodzenia. W pomieszczeniach o dużej wilgotności, przede wszystkim w łazienkach, powinniśmy natomiast zainstalować grzejniki łazienkowe. Są one bardziej odporne na większą wilgotność, a dzięki żeberkowym kształtom, możemy na nich suszyć ręczniki.

Rodzaje grzejników – o czym jeszcze warto wiedzieć?

Grzejniki możemy podzielić także ze względu na rodzaj zasilania. Najczęściej użytkujemy grzejniki podłączone do ogrzewania centralnego z sieci lub ogrzewania centralnego w domu. Na rynku dostępne są także grzejniki elektryczne czy olejowe.

Decydując się na wybrany model grzejnika, należy uwzględnić jego moc. Przyjmuje się, że w pomieszczeniach o przeciętnej termoizolacji, konieczne jest minimum 100 W/m2, z kolei w nowoczesnych, energooszczędnych budynkach wartości te nie powinny być mniejsze niż 40 W/m2. Należy także dostosować rodzaj grzejnika do parametrów cieplnych budynku – w dobrze izolowanych domach i mieszkaniach sprawdzi się ogrzewanie poprzez promieniowanie, z kolei w budynkach ze słabszą izolacją lub z dużymi przeszkleniami najlepszym wyborem będzie ogrzewanie konwekcyjne. W takim przypadku grzejnik powinien być umieszczony pod oknem – tam, gdzie następują największe ubytki ciepła.

Duży wybór kaloryferów, ich różnorodne parametry oraz estetyka pozwalają wybrać dokładnie taki rodzaj grzejnika, który odpowie naszym potrzebom, najskuteczniej ogrzeje użytkowane pomieszczenia przy możliwie najmniejszym zużyciu energii.

Podłogowe czy naścienne – jak wybrać ogrzewanie do łazienki?

Planując budowę domu lub remont mieszkania, dużo uwagi musimy poświęcić rozwiązaniom, które pozwolą nam skutecznie i stosunkowo tanio ogrzać każde pomieszczenie. Dzisiaj skupimy się na ogrzewaniu łazienki. Jak ogrzać łazienkę? O czym trzeba pamiętać, wybierając ogrzewanie do łazienki?

Stylowe grzejniki do łazienki – jak wybrać ogrzewanie do łazienki?

Naścienne ogrzewanie do łazienki to wziąć bardzo popularne rozwiązanie, na które decydujemy się z różnych względów. Przede wszystkim grzejniki łazienkowe w formie drabinek pełnią podwójną funkcję – są źródłem ciepła i pozwalają szybko wysuszyć ręczniki. Estetycznie wykończone doskonale prezentują się niemal w każdej łazience. Zdają również egzamin w sytuacji, gdy mieszkamy w budynku z przeciętną termoizolacją.

Wybierając naścienne ogrzewanie do łazienki, należy zadbać, by grzejniki były odpowiedniej mocy. W łazience, gdzie temperatura powinna sięgać 24-250 C i gdzie panuje duża wilgotność, konieczne jest zastosowanie grzejników o większej mocy niż w innych pomieszczeniach. Aby grzejnik sprostał niełatwym warunkom, należy zapewnić nie mniej niż 120 W/m2. Ponadto, decydując się na chromowany grzejnik do łazienki, wartość tę należy zwiększyć o 30%. Chromowane grzejniki są bowiem mniej wydajne od grzejników malowanych.

Istnieje także możliwość montażu w łazience grzejników dekoracyjnych – pod warunkiem, że przewidział ją producent. Ogrzewanie do łazienki musi być bowiem odpowiednio zabezpieczone przed nadmiarem wilgoci – dotyczy to zarówno ochrony antykorozyjnej, jak i innych rozwiązań, umożliwiających bezpieczne korzystanie z grzejnika w łazience.

Podłogówka do łazienki – czy jest to najlepsze ogrzewanie do łazienki

Podłogówka zdecydowanie kojarzy nam się z łazienką – właśnie w tych pomieszczeniach montujemy ją najczęściej. Pozwala ona oszczędzić miejsce w małej łazience i daje ogromny komfort, gdy po kąpieli lub prysznicu staniemy bosą stopą na podłodze. Do wyboru mamy maty oraz folie grzewcze – w przypadku łazienek częściej stosowane jest to pierwsze rozwiązanie.

Chociaż w przeciwieństwie do folii, mata grzewcza nie wydziela promieniowania, dzięki przenoszeniu ciepła na płytki dochodzi do zamiany ciepła konwekcyjnego na promieniowanie podczerwone (na podobnej zasadzie działa ogrzewanie domu za pomocą pieca kaflowego). Ogrzewanie podłogowe jest nie tylko bardzo wygodnym systemem grzewczym, ale także ekonomicznym – konieczna jest jednak dobra termoizolacja budynku. Ponieważ ogrzewanie poprzez promieniowanie oddziałuje na obiekty stałe, takie jak ściany czy meble (a także na ludzi i zwierzęta), nieocieplone ściany w tym przypadku generowałyby zbyt duże utraty ciepła.

Jak wybrać ogrzewanie do łazienki? Inne możliwe rozwiązania

Oprócz wszystkim dobrze znanych grzejników drabinkowych oraz ogrzewania podłogowego, w łazience można zastosować także grzejniki elektryczne – pod warunkiem spełnienia norm bezpieczeństwa. Możliwe jest także ogrzewanie łazienki za pomocą grzejników na podczerwień. Zawieszone na ścianie grzejniki emitują promieniowanie podczerwone, takie samo, które wytwarzane jest przez podłogówkę. Jako opcjonalne, dodatkowe ogrzewanie łazienki można również wykorzystać lampy na podczerwień z funkcją oświetlania. Sprawdzają się, gdy nie ma jeszcze sezonu grzewczego lub podczas awarii prądu, nie zastąpią jednak grzejnika czy podłogówki.

Wybierając ogrzewanie do łazienki, należy uwzględnić wszystkie parametry – wielkość łazienki, jakość termoizolacji, a także nasze oczekiwania, również względem estetyki. Duży wybór systemów do ogrzewania łazienki daje nam obecnie ogromne możliwości, zarówno pod względem uzyskania pożądanego komfortu cieplnego, obniżenia rachunków za ogrzewanie, jak w zakresie aranżacji. Pamiętać jednak należy, by wybierać ogrzewanie łazienkowe zgodnie z zaleceniami producenta, a przy jego montażu stosować technologię, która zapewni nam oczekiwane efekty.

Umywalka na blat – jaki model umywalki nablatowej wybrać do łazienki?

Aranżacja łazienki wymaga uwzględnienia aspektów estetycznych i użytkowych. Jej wyposażenie zależeć powinno wielkości powierzchni, stylistyki, w jakiej pragniemy ją urządzić oraz tego, ile osób będzie z niej korzystać. Jednym z dylematów, z jakimi przychodzi się mierzyć większości inwestorom, jest wybór umywalki – nablatowa czy podblatowa. Dzisiaj skupimy się na umywalkach na blat – jaki model umywalki nablatowej wybrać, na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać podczas jej montażu?

Umywalka nablatowa – czy warto zdecydować się na umywalkę na blat?

Umywalki stawiane na blacie to coraz częściej stosowane rozwiązanie, z jakim spotykamy się zarówno w prywatnych domach, jak i w budynkach użyteczności publicznej, biurach i innych ogólnodostępnych miejscach. Swoją popularność zawdzięczają niebanalnej prezencji – dzięki umywalkom nablatowym zdecydowanie łatwiej osiągniemy efekt eleganckiej i nowoczesnej łazienki. Odpowiednio dobrana umywalka na blat doskonale wpisze się we wnętrza glamour, nowoczesne, industrialne, loftowe, a także boho, prowansalskie czy styl new hampton. W zależności od modelu misy, jej kształtu, koloru oraz baterii, jaka zostanie do niej dobrana, możemy uzyskać najróżniejszy efekt.

Umywalka nablatowa będzie znakomicie prezentować się praktycznie w każdym wnętrzu. Nie jest to jednak jedyna zaleta tego rodzaju armatury. Pozwala ona utrzymać nieskazitelną czystość – łatwy dostęp do każdego zakamarka jest dużym ułatwieniem nie tylko podczas gruntownych porządków, ale również na co dzień. Ponadto umywalka, która znajduje się na blacie, pozwala nam wygospodarować dodatkową przestrzeń do przechowywania. Pod umywalką możemy zainstalować szafkę zamkniętą lub otwartą półkę – nie będzie nam przeszkadzał żaden dodatkowy element, jak ma to miejsce w przypadku umywalek podblatowych. Również wokół umywalki, przy odpowiednio większym blacie, znajdzie się miejsce na najczęściej używane kosmetyki.

Ponadto odpowiednio dobrana umywalka nablatowa skuteczniej uchroni nas przed rozlewaniem wody podczas mycia twarzy czy zębów. Ważnym będzie jednak etap wyboru umywalki na blat i jej montażu.

Okrągła, owalna, prostokątna czy kwadratowa – jaki model umywalki nablatowej wybrać?

Decydując się na montaż umywalki nablatowej, do wyboru mamy:

  •          umywalki okrągłe
  •          umywalki owalne
  •          umywalki kwadratowe
  •          umywalki prostokątne
  •          umywalki o asymetrycznych kształtach

Kształt umywalki nablatowej warto dobrać do kształtu lustra i innych elementów dekoracyjnych w łazience. Jeśli więc zdecydowaliśmy się na okrągłe lustro, konsekwentnie dopasujemy do niego okrągłą umywalkę na blat. Jeśli wybór lustro zostawiamy na koniec, analogicznie pamiętajmy, by miało ono kształt zbliżony do kształtu umywalki. Dzięki temu utrzymamy harmonię w pomieszczeniu i wszystkie elementy wyposażenia stworzą spójną całość.

Ponadto warto pamiętać, że w małych łazienkach lepiej sprawdzą się umywalki okrągłe – zabierają one stosunkowo mniej miejsca, dają także większą swobodę w poruszaniu się na niewielkiej przestrzeni.

Jaki rozmiar umywalki nablatowej wybrać?

Po ustaleniu kształtu, powinniśmy zdecydować się na jeden z dostępnych rozmiarów umywalki na blat. Oczywiście z większej umywalki będzie nam wygodniej korzystać. Jednak małe łazienki w bloku znacząco ograniczają nasz wybór. Pamiętajmy jednak o zasadzie – im mniejsza umywalka, tym głębsza powinna być misa. Dzięki temu podczas mycia zębów czy twarzy nie będziemy chlapać wodą na blat i podłogę dookoła.

Bateria z umywalki, z blatu czy podtynkowa – jaki model umywalki wybrać i o czym pamiętać przy montażu?

Jednym z kluczowych pytań, jakie powinniśmy sobie zadać przy wyborze umywalki na blat, jest rodzaj baterii, jaką chcemy lub możemy zamontować. W ofercie dostępne są nablatowe umywalki z otworem na baterię lub bez otworu. W pierwszym przypadku pozostaje nam wybrać baterię, uwzględniając jej wysokość i długość oraz estetykę. Nie może być bowiem zamontowana zbyt wysoko nad umywalką, by woda się nie rozchlapywała, ani zbyt blisko misy, co z kolei ograniczałoby nasze ruchy przy każdym użytkowaniu umywalki. Decydując się natomiast na umywalkę na blat bez otworu na baterię, możemy zainstalować baterię na blacie, pozostawiając przerwę między krawędzią misy a wylewką nie większą niż 15 cm. Z kolei montaż baterii podtynkowej możliwy jest wyłącznie na etapie remontu łazienki. Wówczas warto pamiętać o przygotowaniu otworu rewizyjnego, który umożliwi nam wymianę baterii bez konieczności skuwania płytek.

A na jakiej wysokości dobrze jest zamontować umywalkę nablatową? Przyjmuje się, że powinna ona znajdować się na wysokości 80-90 cm. Jeśli jednak z umywalki korzystać będzie osoba o wzroście do 160 cm, warto obniżyć minimalną wartość o 5 cm.

Wiemy już, jaki model umywalki nablatowej wybrać i o czym powinniśmy pamiętać przy montażu. Duży wybór umywalek w sklepie Sanitbuy pozwoli wybrać umywalkę i inne elementy armatury łazienkowej zgodnie z zaplanowaną aranżacją i potrzebami użytkowników łazienki. Zapraszamy!

Jakie płytki wybrać do łazienki? Porady i inspiracje dla inwestorów

Wybór odpowiednich płytek do łazienki to jedna z najważniejszych decyzji podczas remontu tego pomieszczenia. Uzależnić go powinniśmy nie tylko od naszych planów dotyczących aranżacji, ale także od wielkości łazienki czy zastosowanych w niej rozwiązań. Podpowiadamy, jakie płytki wybrać do łazienki.

Klasa ścieralności i nasiąkliwości – jakie płytki wybrać do łazienki, by przetrwały wiele lat?

Remont łazienki jest nie tylko kosztowny, ale również kłopotliwy, dlatego większość z nas planując taką inwestycję, dba, by nie trzeba było jej powtarzać w najbliższych latach. Zastosowanie wysokiej jakości materiałów zgodnie ze sztuką oraz wybór odpowiednich płytek zdecydowanie zmniejsza ryzyko zniszczeń i konieczności wykonywania poprawek czy całego remontu od początku.

Wybierając płytki do łazienki, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na trzy parametry:

  •          odporność na ścieranie – im wyższa klasa ścieralności, tym bardziej są one odporne na uszkodzenia mechaniczne, powstałe np. w wyniku częstego chodzenia; w przypadku płytek na ściany nie ma to większego znaczenia, jednak wybierając płytki do łazienki na podłogę, należy postawić na II lub III klasę ścieralności (nie niższą)
  •          nasiąkliwość – wartość ta wyrażana jest w procentach; oczywiście im mniejsza nasiąkliwość, tym lepiej; w przypadku płytek do łazienki na ścianę, nie powinna ona przekraczać 10%, zaś na podłogę 5-6%, chyba że kładziemy płytki pod prysznic z odpływem liniowym, wówczas wartość ta powinna być nie wyższa niż 3%
  •          stopień antypoślizgowości – w zależności od krytycznego kąta poślizgu podawany jest w skali od R9 do R13 (mniejsze stopnie oznaczają brak cech antypoślizgowych); do łazienki należy wybrać płytki o wskaźniku R9 lub R10

Jakie płytki do łazianki na ścianę, a jakie na podłogę?

Przeglądając ofertę sklepów z płytkami, możemy zaobserwować podział na:

  •          glazurę – wykonane z glinki porcelanowej lub kaolinu, wypalane w niższej temperaturze i pokryte szkliwem; wyróżniają się one wysoką klasą nasiąkliwości i średnią odpornością na ścieranie
  •          terakotę – kamionkowe płytki, wykonane z drobnoziarnistej gliny, wypalane w wyższej temperaturze; cechują się dużą odpornością na ścieranie i bardzo dobrym parametrem nasiąkliwości
  •          gres – połączenie glinek z kaolinem, skaleniem bądź drobnoziarnistym kwarcem zapewnia dużą odporność na ścieranie i nasiąkanie
  •          klinkier szkliwiony – oprócz wysokiej klasy ścieralności i nasiąkliwości wyróżnia się także tym, że bardzo dobrze akumuluje energię cieplną; są więc częstym wyborem pod ogrzewanie podłogowe

Wybierając do łazienki płytki ścienne, możemy zdecydować się praktycznie na każdy ich rodzaj. Najczęściej będzie to glazura, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by ścianę w łazience wyłożyć terakotą czy gresem. Należy pamiętać jednak o wskazanych wcześniej parametrach technicznych. Z kolei płytki podłogowe w łazience muszą być odporne nie tylko na wilgoć, ale także na ścieranie – terakota, gres lub klinkier będą więc właściwym wyborem.

Matowe czy w połysku – jakie płytki wybrać do łazienki?

Kolejną cechą płytek będzie ich wykończenie. W macie lub w połysku możemy położyć zarówno płytki na ścianie, jak i na podłodze. Pod uwagę powinniśmy jednak wziąć bezpieczeństwo, widoczność brudu (np. kamienia czy kurzu), łatwość w czyszczeniu oraz efekt optyczny.

Matowe płytki do łazienki sprawdzą się przede wszystkim na podłodze. Nie są one tak śliskie, jak te w połysku, nie jest również na nich tak bardzo widoczny brud. Niestety kładąc je na podłodze lub ścianach, trudniej nam będzie uzyskać efekt optycznego powiększenia łazienki. Dlatego na ściany do małej łazienki polecamy płytki w połysku z nieregularnym wzorem, który zatuszuje drobinki kurzu. Ponadto dobrze, by były one jasne – połysk i jasna tonacja skutecznie odbiją światło, powiększając optycznie łazienkę.

Duże i małe oraz rektyfikowane płytki do łazienki – jakie wybrać?

Duże oraz drobne płytki do łazienki sprawdzą się wyłącznie w przestronnych wnętrzach. Jeśli zaś szukamy płytek do małej łazienki, najlepiej postawić na najbardziej uniwersalne wymiary – 60x60, 40x60 lub 20x60). Doskonałym rozwiązaniem będzie położenie płytek rektyfikowanych, czyli takich, które zostały poddane dodatkowej obróbce. Rektyfikacja to bardzo precyzyjne oszlifowanie krawędzi płytek, dzięki czemu różnice w ich szerokości nie przekraczają 0,2 mm. To z kolei pozwala na ułożenie ich bardzo blisko siebie – dzięki temu fugi mogą być bardzo cienkie. Zastosowanie cienkich, subtelnych fug o ton jaśniejszych od kolory płytek to trik, który warto zastosować, gdy zależy nam na optycznym powiększeniu łazienki.

Wybierając płytki do łazienki, pamiętajmy także o konieczności przygotowania otworów rewizyjnych, które umożliwią nam lub pracownikom administracyjnym wykonanie prac serwisowych czy wymianę uszkodzonych elementów hydraulicznych. W tym celu warto zaopatrzyć się w płytkę (lub kilka płytek) z magnesem, które pomogą nam zamaskować rewizję, a w razie potrzeby bez trudu dostać się do instalacji hydraulicznej.

Duży wybór płytek do łazienki umożliwia nam aranżację łazienki zgodnie ze sztuką i naszym pomysłem na wystrój wnętrz. Zajrzyj do naszej oferty i wybierz płytki, z którymi zrealizujesz swoje plany na nową łazienkę.

Jak naprawić pęknięte płytki ceramiczne?

Odpryski, pęknięcia, wyszczerbienia czy dziury po otworach w płytkach ceramicznych psują estetykę, a dla użytkowników łazienki czy kuchni stają się z czasem uciążliwe, np. podczas sprzątania. Uszkodzenia takie utrudniają czyszczenie płytek, a także mogą prowadzić do dalszych pęknięć. Czy w takim przypadku konieczne jest kucie całej łazienki i zmiana płytek na nowe? Jak naprawić pęknięte płytki ceramiczne bez remontu? Poznaj sposoby renowacji płytek łazienkowych.

Renowacja płytek łazienkowych – co będzie potrzebne?

Naprawa pękniętych płytek ceramicznych nie jest skomplikowanym zadaniem – potrzebne Ci będą odpowiednie narzędzia i materiały, cierpliwość oraz precyzja. Dobra wiadomość jest taka, że materiały i narzędzia nie są drogie, a dzięki temu, że są dostępne w gotowych zestawach naprawczych do płytek, nie musisz kupować ich oddzielnie. W takim zestawie znajdziesz – w zależności od producenta – różnego rodzaju wypełniacze. Coraz częściej są to kolorowe woski, które po roztopieniu dołączonym do zestawu urządzeniem, możesz ze sobą mieszać, uzyskując pożądany kolor. Taki zestaw naprawczy do płytek można skompletować samodzielnie – potrzebne będą:

  •          klej do płytek, silikon lub zaprawa iniekcyjna na bazie cementu – w zależności od rodzaju uszkodzenia i naprawy płytek
  •          szpatułka do nanoszenia kleju i zbierania nadmiaru wypełnienia
  •          nóż do usuwania fug – jeśli jest taka konieczność
  •          fuga – jak wyżej
  •          preparat konserwujący do ceramiki lub farba do ceramiki
  •          krzyżaki – w przypadku klejenia na nowo płytki

Samodzielna naprawa pękniętych płytek krok po kroku

Zastanawiasz się, jak naprawić pęknięte płytki ceramiczne bez pomocy fachowca? Nie obawiaj się – wyposażony w odpowiednie materiały i uzbrojony w cierpliwość taką renowację wykonasz z powodzeniem we własnym zakresie. Zacznij od oceny faktycznego stanu płytki – czy jest ona jedynie pęknięta lub pojawił się ubytek, a może dodatkowo zaczęła się ruszać? Oceń również stan fugi.

W przypadku płytek, które nie odspoiły się od ściany, pracę wykonasz, nie ruszając kafelka. Jeśli fugi są zniszczone, zacznij od ich usunięcia. Najwygodniej będzie Ci pozbyć się starych fug za pomocą skrobaka do fug, ale powinno udać Ci się to również z wykorzystaniem ostrego noża do tapet. Odradzamy natomiast rozwiercanie fug – to prosta droga do uszkodzenia płytek, nie tylko tych wcześniej pękniętych, ale również sąsiednich. Następnie oczyść płytkę, którą będziesz naprawiać – usuń brud i odtłuść dokładnie powierzchnię. Palcem, płaskim patyczkiem lub innym przedmiotem nanieść wypełniacz. W przypadku powierzchni narażonych na dużą wilgoć, wybierz silikon. W suchych miejscach może to być klej montażowy, a jeśli korzystasz z zestawu naprawczego – produkt, który się w nim znajduje. Nadmiar wypełnienia dokładnie usuń szpatułką tak, by cała powierzchnia płytki była równa.

Po wyschnięciu wypełnienia, wykończ płytkę preparatem konserwującym lub farbą do płytek ceramicznych, jeśli kolor wypełnienia odbiega od oryginalnego koloru płytek. Następnie uzupełnij w brakujących miejscach fugę.

Odklejające się płytki – jak naprawić płytki ceramiczne?

Innego rodzaju wyzwaniem są odklejające i ruszające się płytki ścienne lub podłogowe. W tym przypadku możemy podjąć decyzję o:

  •          odklejeniu płytki i ponownym jej przyklejeniu
  •          o podklejeniu płytki bez uprzedniego jej odklejania

Obie naprawy wymagają nieco większej wprawy niż naprawa pękniętej płytki ceramicznej. Osobom, które nie mają doświadczenia w pracach remontowych polecamy jednak pierwszą metodę. W tym przypadku zaczynamy od pozbycia się fug wokół ruszającej się płytki. Następnie przystępujemy do odklejenia wadliwego kafla – najwygodniej będzie zrobić to za pomocą płaskiego narzędzia lub ostrego noża. Jeśli planujesz wykorzystać odklejaną płytkę, bądź bardzo delikatny i cierpliwy, aby jej nie uszkodzić. Następnie spód odklejonej płytki dokładnie oczyść z resztek kleju, nanieść świeży klej montażowy i przyklej płytkę do ściany. Aby się nie ruszała, użyj krzyżaków, które ustabilizują ją dopóki nie wyschnie klej. Warto także zamiast zwykłego kleju montażowego użyć elastycznej zaprawy klejącej, która lepiej sprawdza się przy ponownym klejeniu płytek. Gdy klej wyschnie, wyciągnij krzyżaki i uzupełnij fugę.

Druga metoda naprawy ruszającej się płytki polega na wywierceniu w niej otworu i podklejeniu za pomocą iniekcyjnej zaprawy na bazie cementu. Ma ona płynną konsystencję, dlatego bez trudu naniesiesz ją pod płytkę za pomocą strzykawki. Po zaschnięciu zaprawy, uzupełnij otwór wcześniej omówionym sposobem.

Jak naprawić pęknięte płytki – czy można kleić płytki na płytki?

Jeśli nie chcesz naprawiać pękniętych płytek lub po prostu chcesz zmienić aranżację łazienki bądź kuchni, ale nie chcesz kuć płytek, możesz dokonać zmian, klejąc płytki na płytki. Oczywiście wiąże się to z pewną utratą powierzchni. W tym przypadku potrzebna będzie Ci specjalna zaprawa do klejenia płytek ceramicznych na ceramicznym podłożu. Dobrze zaplanuj także ułożenie płytek – spoiny starych i nowych płytek w żadnym miejscu nie mogą na siebie nachodzić.

Już wiesz, jak naprawić pęknięte płytki. Niedrogi zestaw naprawczy, odrobina cierpliwości i czasu pozwolą Ci uniknąć kosztownego i kłopotliwego remontu całej łazienki, kuchni czy przedpokoju. Przedstawione sposoby możesz także wykorzystać, chcąc zmienić wystrój, nie generując dużych wydatków. Powodzenia!

Jak obliczyć potrzebną ilość płytek ceramicznych?

Planując remont łazienki, kuchni czy przedpokoju, których ściany i podłogi będziemy wykańczać płytkami, zawsze zostajemy postawieni przed dylematem: ile płytek kupić, żeby nie brakło ich w trakcie remontu? I chociaż obliczenia dotyczące potrzebnych materiałów, dotyczą także klejów, zapraw i innych produktów, używanych podczas remontu, to właśnie te dotyczące potrzebnej liczby płytek są kluczowe. Jak obliczyć potrzebną ilość płytek ceramicznych i dlaczego należy kupować je z nadwyżką?

Ile płytek kupić, żeby nie brakło ich w trakcie remontu?

Zastanawiasz się, jak obliczyć potrzebną ilość płytek ceramicznych? Zacznij od wyliczenia powierzchni, na której będziesz je kłaść. W tym celu wystarczy przemnożyć szerokość przez wysokość ścian lub długość obu krawędzi podłogi. W przypadku ścian czy podłóg niebędących prostokątem, podziel je na mniejsze, prostokątne części, wylicz powierzchnię każdej z nich i na końcu zsumuj. Pamiętaj, by wyliczenia te były możliwie jak najdokładniejsze – mogą Ci się przydać nie tylko, by ustalić, ile płytek kupić przed remontem, ale także celem ustalenia potrzebnych ilości innych materiałów budowlanych, wykończeniowych oraz do ustalenia, jak szeroką kabinę prysznicową czy pralkę zmieścisz w łazience.

Obliczając wielkość powierzchni, na której będziesz kłaść płytki, nie odliczaj powierzchni okien czy miejsca na lustro – docinając płytki wokół nich, zużyjesz ich więcej. Możesz natomiast odjąć powierzchnię, na której planujesz ułożyć mozaikę – w tym przypadku będziesz musiał obliczyć, ile płytek mozaikowych kupić.

Jak obliczyć, ile płytek kupić? Co należy uwzględnić w obliczeniach?

Aby obliczyć, ile płytek ceramicznych będziesz potrzebować, musisz uwzględnić wiele czynników. Wyjściowym parametrem jest oczywiście wielkość powierzchni, na której będziesz je kłaść. Następnie musisz wyliczyć, ile wybranych płytek potrzebujesz, by pokryć nimi 1 m2 (10 000 cm). Oblicz powierzchnię płytek, mnożąc długości krawędzi, a następnie 10 000 podziel przez uzyskaną wartość. W przypadku płytek 60x60, będziesz potrzebować więc potrzebować w przybliżeniu 3 płytek (10 000/3600  3). Następnie uzyskany wynik przemnóż przez wielkość powierzchni, a uzyskasz wstępną liczbę potrzebnych płytek. Decydując się na płytki 60x60, które położysz na 10-metrowej ścianie lub podłodze, zużyjesz co najmniej 30 płytek. Ostatnim etapem, by obliczyć, ile kupić płytek, by nie zabrakło ich w trakcie remontu, jest wyliczenie marginesu na tzw. odpady.

Płytki podłogowe lub ścienne możesz układać tradycyjnie (poziomo lub pionowo) lub w karo. Decydując się na pierwszą technikę, załóż margines na odpady:

  •          dla powierzchni mniejszej niż 10 m2 – 10%
  •          dla powierzchni od 10 do 50 m2 – 5%
  •          dla powierzchni powyżej 50 m2 – 3%

W przypadku układania płytek w karo, marginesy muszą być większe:

  •          dla powierzchni mniejszej niż 10 m2 – 15%
  •          dla powierzchni od 10 do 50 m2 – 10%
  •          dla powierzchni powyżej 50 m2 – 5%

Jeśli płytki będzie układała doświadczona osoba, powyższe wyliczenia i przyjęty margines wystarczą – wiesz już, jak obliczyć ilość potrzebnych płytek ceramicznych, by nie zabrakło ich w trakcie remontu. Planując pierwszy samodzielny remont, warto dodatkowo zwiększyć liczbę płytek.

Dlaczego trzeba kupić płytki z zapasem?

Podczas kładzenia płytek, wielokrotnie będziesz je przycinać. Oczywiście część odciętych fragmentów będziesz mógł wykorzystać w innych miejscach, jednak większość z nich będą stanowić odpad. Podczas docinania nawet najbardziej doświadczonemu specjaliście jedna czy dwie płytki mogą pęknąć. Ponadto płytki mogą ulec zniszczeniu w transporcie, a po rozpakowaniu paczki może się okazać, że jedna z płytek posiada wadę fabryczną. Warto także zostawić ze dwie, trzy płytki po remoncie, na wypadek, gdyby po kilku latach jeden z ułożonych kafelków uległ uszkodzeniu.

Dokupienie takich samych płytek z innych serii produkcyjnych jest rozwiązaniem, które możesz zastosować w ostateczności. Płytki z innych serio często się od siebie różnią. Oczywiście różnice te są nieznaczne, jednak w dobrze oświetlonym pomieszczeniu jak najbardziej widoczne. Minimalne różnice w barwie mogą zepsuć cały efekt, dlatego płytki ceramiczne zawsze kupujemy z zapasem.

Rodzaje i parametry płytek ceramicznych – jakie zastosowanie znajdują poszczególne rodzaje płytek?

Urządzając łazienkę i kuchnię, szukamy płytek, które jak najlepiej wpiszą się w stylistykę pomieszczenia i całego domu. Oczywiście przemyślana aranżacja wnętrz – szczególnie łazienek i kuchni – jest bardzo ważna. Planując jednak, jak będzie wyglądała nasza nowa łazienka czy kuchnia, nie możemy zapominać ani o jej funkcjonalności, ani o trwałości materiałów użytych podczas remontu. Dlatego przed zakupem ceramicznych płytek należy zapoznać się z ich właściwościami. Zapraszamy do mini-przewodnika o rodzajach i parametrach płytek ceramicznych.

Rodzaje płytek ceramicznych – jakie płytki na podłogę, a jakie na ścianę?

Płytki ceramiczne dzielimy na kilka rodzajów – w zależności od metody ich wytwarzania:

  •          glazura – płytki ścienne szkliwione, stosunkowo cienkie i mało odporne na uszkodzenia, dlatego nie stosuje się ich na podłodze; doskonale sprawdzają się na ścianach w łazience czy kuchni
  •          gres – doskonale sprawdza się jako płytki podłogowe; wykonane są z mieszanki kaolinu, skaleni i mielonego kwarcu; wyróżnia się gres szkliwiony i nieszkliwiony; gres wyróżnia się dużą odpornością na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne, a także działanie środków chemicznych
  •          terakota – to płytki kamionkowe szkliwione, które mogą mieć fakturą lub powierzchnię gładką; wyróżniają się dużą odpornością na zarysowania, są jednak nieco bardziej kruche od gresu; terakotę znajduje zastosowanie w wykończeniu podłogi
  •          klinkier – powstaje poprzez wypalanie glin (wapienno-żelazistych, żelazistych lub wapienno-magnezjowych); właściwości klinkieru różnią się od wypalanego surowca, jednak wszystkie rodzaje klinkieru wyróżniają właściwości, pozwalające stosować je na zewnątrz (mała nasiąkliwość i duża mrozoodporność)

Ponadto należy wyróżnić rodzaj płytek, które wyróżniają się wysoką precyzją wykonania – płytki rektyfikowane są frezowane drugi raz po wypaleniu, ich boki są ostro zakończone, a precyzja i drugi szlif sprawiają, że wymiary poszczególnych płytek są niemal perfekcyjne. Różnice w poszczególnych bokach nie mogą wynosić więcej niż 0,2 mm, dzięki czemu płytki rektyfikowane pozwalają kłaść je z bardzo cienką fugą. To coraz popularniejsze rozwiązanie, które doskonale sprawdza się we wszystkich wnętrzach, a szczególnie w aranżacjach minimalistycznych.

Parametry techniczne płytek ceramicznych – na co zwrócić uwagę przy wyborze płytek?

Wybierając płytki ceramiczne, należy zwrócić uwagę nie tylko na wzór, nie tylko na ich rodzaj, ale także na poszczególne parametry techniczne. Dostosowując rodzaj płytek do ich przeznaczenia, możemy liczyć na ich dużą wytrzymałość, a także bezpieczeństwo użytkowania. Parametrami tymi są ścieralność, antypoślizgowość, nasiąkliwość oraz mrozoodporność.

Klasy ścieralności płytek ceramicznych

Parametr PEI określa klasę ścieralności płytek – im wyższa klasa, tym płytki są bardziej odporne na ścieranie:

  •          klasa I – płytki przeznaczone do pomieszczeń o bardzo małym natężeniu ruchu, gdzie chodzi się wyłącznie w miękkim obuwiu, np. sypialnia
  •          klasa II – płytki przeznaczone do pomieszczeń o niewielkim natężeniu ruchu, ale nieco większym niż sypialnia; konieczne jest chodzenie w miękkim obuwiu, np. łazienka
  •          klasa III – płytki do zastosowania w pomieszczeniach o przeciętnym natężeniu ruchu, głównie w miękkim obuwiu, np. kuchnia lub salon
  •          klasa IV – płytki z przeznaczeniem do miejsc w domu o dużym natężeniu ruchu lub do miejsc użyteczności publicznej z niewielkim natężeniem ruchu
  •          klasa V – najbardziej odporne na ścieranie płytki, idealne do miejsc użyteczności publicznej charakteryzujących się dużym natężeniem ruchu

Nie zaleca się stosowania płytek o zbyt niskiej ścieralności – z dużym prawdopodobieństwem będzie konieczna ich stosunkowo szybka wymiana.

Antypoślizgowość płytek – bezpieczeństwo użytkowników na pierwszym planie

Wybierając płytki do domu, biura czy miejsca użyteczności publicznej o dużym natężeniu ruchu, zawsze musimy mieć na uwadze bezpieczeństwo użytkowników. W tym przypadku przydatny będzie parametr, określający antypoślizgowość płytek – występują na nich oznaczenia od R-9 do R-13, a im wyższa wartość, tym lepsze właściwości antypoślizgowe płytek. W łazience oraz kuchni należy położyć płytki o parametrze R-10 lub wyższym, natomiast płytki na schody, balkon czy taras powinny mieć parametr nie mniejszy niż R-11. Właściwości antypoślizgowe uzyskiwane są najczęściej dzięki fakturze – co do zasady idealnie gładkie płytki mają najniższy współczynnik. Istnieją także inne sposoby podwyższenia właściwości antypoślizgowych, dlatego zawsze należy czytać oznaczenia producenta.

Nasiąkliwość płytek ceramicznych

Nasiąkliwość płytek to niezwykle ważny parametr, od którego zależy wytrzymałość płytek, szczególnie tych w łazience. Od tego parametru zależy także inna właściwość – mrozoodporność. Nasiąkliwość określa się procentowo, a oznaczana za pomocą symboli:

  •          BIa – płytki o mniejszej lub równej 0,5% nasiąkliwości; do stosowania na zewnątrz i wewnątrz
  •          BIb – płytki o nasiąkliwości 0,5-3%; do stosowania na zewnątrz lub wewnątrz
  •          BIIa – płytki o nasiąkliwości 3-6%
  •          BIIb – płytki o nasiąkliwości 6-10%
  •          BIII – płytki o nasiąkliwości powyżej 10%, do zastosowania wewnątrz, na ścianach w suchych pomieszczeniach

W łazience należy stosować płytki o nasiąkliwości nie większej niż 3%.

Mrozoodporność płytek ceramicznych

Mrozoodporność płytek to parametr, który bezpośrednio wynika z ich nasiąkliwości. Bierzemy go pod uwagę, gdy wybieramy płytki do zastosowania na zewnątrz. Producenci oznaczają je płatkiem śniegu i są to płytki, których nasiąkliwość oznaczana jest BIa lub Bib – pozostałe nie nadają się do zastosowania na zewnątrz w regionach, gdzie temperatura spada poniżej 0oC.

Ponadto występują takie parametry techniczne płytek, jak odporność na zaplamienie (skala od 1 do 5, gdzie 1 to najwyższa odporność), wytrzymałość na zginanie i nacisk czy twardość. Przed zakupem należy dokładnie zaplanować inwestycję, by ustalić, jakie płytki będą dla nas najlepsze. Dzięki temu unikniemy błędów, skutkujących uszkodzeniami bądź brakiem funkcjonalności.

Wanna czy prysznic – które rozwiązanie jest lepsze?

Wanna czy prysznic – jeśli i Ty stoisz przed takim dylematem, podpowiemy, jakie są zalety i wady obu rozwiązań. O czym warto pamiętać podczas remontu łazienki, wybierając wannę lub kabinę prysznicową. Czy istnieje jedno rozwiązanie najlepsze dla wszystkich? Znajdź odpowiedź na pytanie: wanna czy prysznic w nowej łazience?

Wanna czy prysznic – co wychodzi taniej? Które rozwiązanie jest bardziej ekologiczne?

Coraz więcej z nas zwraca uwagę nie tylko na koszty stosowanych rozwiązań, ale także na ich ekologiczny aspekt. Powszechnie uznaje się, że szybki prysznic jest bardziej ekologiczny, a także tańszy od kąpieli w wannie. Co do zasady to prawda – w przeciętnej wannie zmieścimy od 120 do 150 litrów wody, zaś pod prysznicem w czasie jednej minuty zużyjemy od 5 do 10 litrów wody. Jeśli więc porównujemy kąpiel w wannie po brzegi wypełnioną wodą, a szybki prysznic, gdy woda leci tylko wtedy, gdy jest to niezbędne, z całą pewnością prysznic jest tańszym i bardziej ekologicznym rozwiązaniem. Pamiętajmy jednak, że deszczownica czy dodatkowe dysze, zużywanie bardzo ciepłej czy gorącej wody, a także nieustanny strumień wody z prysznica znacząco podnosi koszty, które mogą być wyższe, niż koszty kąpieli w wannie, napełnioną wodą do połowy.

Wanna czy prysznic – a które rozwiązanie jest wygodniejsze?

To zależy. Przede wszystkim od preferencji i potrzeb użytkowników, a także od zastosowanych konkretnych modeli wanien bądź kabin prysznicowych. Kąpiel w wannie z całą pewnością doceniamy po długim, stresującym dniu czy po intensywnym wysiłku fizycznym. W wannie możemy także przygotować kąpiel z aromaterapię czy kąpiel z solą magnezową. Z kolei szybki prysznic pozwala nam zaoszczędzić czas, a także jest dużym ułatwieniem, gdy w upalne dni czy po treningu chcemy wziąć dodatkową, „szybką kąpiel”.

Kabina prysznicowa stanowi także mniejszą barierę dla osób starszych, chorych czy niepełnosprawnych – szczególnie, jeśli zdecydujemy się na prysznic z odpływem liniowym bez brodzika. Alternatywą może być także wanna z drzwiczkami i parawanami nawannowymi – i to właśnie takie rozwiązanie pozwala cieszyć się wszystkim zaletami i wanny, i prysznica, z pominięciem ich niedogodności.

Aranżacja niewielkiej łazienki – wanna czy prysznic?

Część z nas wybiera prysznic zamiast wanny, kierując się praktycznymi wskazaniami. Niewielkich rozmiarów łazienka znacząco ogranicza nasze możliwości – niekiedy nie ma w niej miejsca nawet na dowolną kabinę prysznicową. Wówczas warto sięgnąć albo po najmniejszy model, albo mniej popularne rozwiązanie – wykonanie wnęki prysznicowej z odpływem liniowym, naturalnie wpisanej w przestrzeń łazienkową. Drzwi do wnęki prysznicowej pozwolą wówczas oddzielić miejsce na prysznic od pozostałej części łazienki. Innym, bardzo popularnym rozwiązaniem są ścianki walk-in, również w odpływem w podłodze bądź ścianie. Dzięki tak licznym rozwiązaniom inwestorzy, mimo ograniczenia małą przestrzenią, mogą wykreować ciekawą i funkcjonalną aranżację łazienki.

Wybierając między wanną a prysznicem, należy wziąć pod uwagę wszystkie aspekty i możliwości. Nie ma bowiem jednej, uniwersalnej odpowiedzi, które rozwiązanie będzie dla nas najlepsze, dlatego nie warto kierować się wyłącznie opinią bliskiej nam osoby – po rozważaniu za i przeciw, a także poznaniu różnorodnych propozycji od producentów wybierzemy rozwiązanie, które najlepiej wpisze się w nasze potrzeby i oczekiwania.

Tomasz Frankowski

Dziękujemy za pozytywną ocenę naszej pracy :

Sanitbuy.pl - sklep Internetowy, w którym  spotkałem się  z bardzo fachową obsługą i doradztwem.

Handlowiec zadbał o moje zamówienie.  Terminowe dostawy i bardzo atrakcyjne ceny.

Polecam Tomasz Frankowski