Instalując grzejniki w nowo budowanym domu lub chcąc wymienić stare grzejniki na nowe, powinniśmy poznać różne rodzaje grzejników wraz z ich specyfikacją. Dzięki temu do swojego mieszkania wybierzemy grzejniki, które generując najmniejsze rachunki, zapewnią nam optymalny komfort cieplny. Jakie rodzaje grzejników możemy zainstalować w domach i mieszkaniach, czym się wyróżniają i co należy wziąć pod uwagę, wybierając konkretny rodzaj grzejnika?

Rodzaje grzejników – podział ze względu na sposób oddawania ciepła

Ciepło z grzejników może być oddawane na dwa sposoby: poprzez konwekcję lub poprzez promieniowanie. Konwekcja jest zjawiskiem fizycznym, która polega na unoszeniu się ciepłego powietrza ku górze. Konwekcyjne ogrzewanie opiera się więc na ogrzewaniu powietrza, które nieustannie się miesza (cieplejsze powietrze unosi się ku górze), ogrzewając sukcesywnie całe pomieszczenie. Cały proces możemy porównać do ogrzewania się przy ognisku – im bliżej ognia podejdziemy, tym jest na cieplej.

Z kolei ogrzewanie przez promieniowanie podczerwone ogrzewa przedmioty i ciała stałe – ściany, meble, a także ludzi i zwierzęta. W przypadku ogrzewania przez promieniowanie, temperatura w pomieszczeniu może być nieco niższa przy jednocześnie większym komforcie cieplnym. Wyobraźmy sobie zimowy słoneczny dzień, gdzie mimo mrozu promienie słońca przyjemnie nas ogrzewają – tak działa promieniowanie podczerwone, które wykorzystywane jest w ogrzewaniu podłogowym, ale które dobrze znają również osoby, ogrzewające mieszkania za pomocą pieców kaflowych. Kafle po nagrzaniu się, przekazują częściowo energię cieplną właśnie poprzez promienie. Na rynku dostępne są grzejniki na podczerwień, jednak zdecydowana większość grzejników wykorzystuje zjawisko konwekcji lub ewentualnie łączy oba sposoby oddawania ciepła.

Ogrzewanie przez promieniowanie jest efektywniejszym i bardziej ekonomicznym sposobem ogrzewania, pod warunkiem dobrej termoizolacji budynku. W budynkach nie najlepiej izolowanych lepiej sprawdza się ogrzewanie konwekcyjne.

Rodzaje grzejników – podział ze względu na materiał, z jakiego są wykonane

Niegdyś dysponowaliśmy praktycznie wyłącznie grzejnikami żeliwnymi. Dzisiaj są one przeżytkiem – duża pojemność zbiornika na wodę oraz właściwości żeliwa sprawiają, że grzejniki takie długo się nagrzewają i długo trzymają ciepło. Oznacza to, że odznaczają się dużą bezwładnością ciepła, co utrudnia sprawne regulowanie temperatury w pomieszczeniu, co w konsekwencji przekłada się na wyższe zużycie energii, potrzebnej do ogrzania grzejnika żeliwnego i pomieszczenia.

Obecnie najpopularniejsze są grzejniki aluminiowe oraz grzejniki stalowe. Stalowe kaloryfery cechują się znacznie rzadszym zapowietrzaniem, jednak nieco częściej korodują. Z kolei grzejniki aluminiowe są bardziej odporne na powstawanie ognisk korozji, a stop aluminium z miedzią i krzemem przekłada się na lepsze przewodzenie ciepła. Grzejniki aluminiowe są więc najlepszym wyborem dla większości użytkowników.

Rodzaje grzejników – forma i przeznaczenie grzejników

Klasyfikacji grzejników możemy dokonać także na podstawie ich formy, designu i przeznaczenia. Grzejniki płytowe (grzejniki panelowe) to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj kaloryfera. Mogą być wykonane z aluminium lub ze stali, z jednej, dwóch, a nawet trzech płyt. Charakteryzują się minimalistycznym designem, dzięki czemu pasują do większości wnętrz. Są także bardzo wydajne, trwałe i proste w obsłudze, a dzięki termostatom dodatkowo możemy regulować temperaturę w pomieszczeniu. Ponadto płytowe grzejniki oddają ciepło częściowo poprzez promieniowanie, co dodatkowo zwiększa komfort cieplny.

Jeśli zależy nam na wyjątkowym kształcie i kolorze grzejnika, powinniśmy wybrać odpowiedni model spośród grzejników dekoracyjnych – niektóre z nich całkowicie nie przypominają kaloryfera, a zdecydowanie jest im bliżej do małych dzieł sztuki. Z kolei w domu lub budynkach usługowych z dużymi przeszkleniami najlepiej sprawdzają się grzejniki kanałowe. Umieszczone w podłodze wzdłuż ramy okiennej najlepiej radzą sobie z utratą ciepła, a niektóre modele wyposażone są również w opcję chłodzenia. W pomieszczeniach o dużej wilgotności, przede wszystkim w łazienkach, powinniśmy natomiast zainstalować grzejniki łazienkowe. Są one bardziej odporne na większą wilgotność, a dzięki żeberkowym kształtom, możemy na nich suszyć ręczniki.

Rodzaje grzejników – o czym jeszcze warto wiedzieć?

Grzejniki możemy podzielić także ze względu na rodzaj zasilania. Najczęściej użytkujemy grzejniki podłączone do ogrzewania centralnego z sieci lub ogrzewania centralnego w domu. Na rynku dostępne są także grzejniki elektryczne czy olejowe.

Decydując się na wybrany model grzejnika, należy uwzględnić jego moc. Przyjmuje się, że w pomieszczeniach o przeciętnej termoizolacji, konieczne jest minimum 100 W/m2, z kolei w nowoczesnych, energooszczędnych budynkach wartości te nie powinny być mniejsze niż 40 W/m2. Należy także dostosować rodzaj grzejnika do parametrów cieplnych budynku – w dobrze izolowanych domach i mieszkaniach sprawdzi się ogrzewanie poprzez promieniowanie, z kolei w budynkach ze słabszą izolacją lub z dużymi przeszkleniami najlepszym wyborem będzie ogrzewanie konwekcyjne. W takim przypadku grzejnik powinien być umieszczony pod oknem – tam, gdzie następują największe ubytki ciepła.

Duży wybór kaloryferów, ich różnorodne parametry oraz estetyka pozwalają wybrać dokładnie taki rodzaj grzejnika, który odpowie naszym potrzebom, najskuteczniej ogrzeje użytkowane pomieszczenia przy możliwie najmniejszym zużyciu energii.