Nowoczesne elektryczne ogrzewanie podłogowe staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Wypiera zarówno tradycyjne grzejniki, jak i wodne ogrzewanie podłogowe. Decydując się na taki system grzewczy, do wyboru mamy maty oraz folie grzewcze. Czym się od siebie różnią i które rozwiązanie wybrać?

Czym jest mata grzewcza? Zalety i wady mat grzewczych

Mata grzewcza wykonana jest z siatki z włókna szklanego, która pokryta jest cienkim oporowym przewodem grzewczym. Mata grzewcza zasilana jest prądem z sieci 230 V o mocy od 100 do 200 W na m2. Matę grzewczą należy układać nie bezpośrednio na posadzce, a na warstwie izolacyjnej. Następnie zatapia się ją wylewce cienkowarstwowej bądź elastycznym kleju do płytek. Ten system grzewczy sprawdzi się podczas szybkich remontów – jego położenie zajmuje mniej czasu. Maty grzewcze stosuje się pod płytki ceramiczne, gres czy kamień.

Do wad mat grzejnych należy zaliczyć większe nagrzewanie się przewodów grzewczych, a w przypadku większego ich rozproszenia na siatce, ciepło przekazywane jest punktowo.

Jak działa folia grzewcza?

Folia grzewcza wykonana jest z bardzo wytrzymałej folii PET, w której zanurzona jest matryca z grafitu (węgla) – materiału, który znakomicie przewodzi prąd. Folia grzewcza, emitując fale dalekiej podczerwieni, nie osiąga wyższej temperatury, niż powietrze w ogrzewanym pomieszczeniu. Dzięki temu folia grzewcza może być stosowana nie tylko pod płytki, gres czy kamień, ale również pod panele podłogowe (laminowane i winylowe) czy deskę barlinecką. Ponieważ folia grzewcza jest bardzo cienka, z powodzeniem można zainstalować ją nie tylko w podłodze, ale także w ścianie czy suficie.

Folia grzewcza zasilana jest prądem z sieci 230 V, jednak jej moc jest niższa niż moc maty grzewczej – pobiera ona mniej prądu, jest więc jeszcze bardziej ekonomicznym systemem grzewczym. Folia grzewcza rozprowadza ciepło równomiernie na całej powierzchni, na której została położona, dzięki czemu jej efektywność również jest nieco wyższa niż mat grzewczych.

Folię grzewczą montujemy na izolacji i zabezpiecza podkładem pod podłogę. Dopasowanie do kształtu pomieszczenia zajmuje nieco więcej czasu, niż ma to miejsce w przypadku mat grzewczych – na folii wskazane są linie bezpiecznego cięcia. Atutem folii jest także możliwość jej zastosowania np. w kamperze, który planujemy użytkować cały rok.

Ogrzewanie podłogowe – mata czy folia grzewcza? Który system grzewczy będzie lepszy?

Decydując się na jeden z systemów ogrzewania podłogowego, należy wziąć pod uwagę, jak chcemy wykończyć podłogę, w jakich okolicznościach będziemy kłaść ogrzewanie (generalny remont czy krótkie prace remontowe) oraz w jakim stopniu zależeć nam będzie na energooszczędnych parametrach ogrzewania podłogowego. Coraz powszechniej wybierana jest folia grzewcza, która pozwala na montaż paneli czy drewnianej podłogi, jest tańsza zarówno w montażu, jak i eksploatacji. Jednak instalacja folii jest trudniejsza i bardziej czasochłonna. Z całą pewnością oba rozwiązania warto rozważyć podczas budowy domu lub remontu mieszkania – ogrzewanie podłogowe zapewnia wysoki komfort użytkowania, pozwala generować oszczędności w sezonie grzewczym, polecane jest dla alergików i jest bardzo trwałe.