Odpryski, pęknięcia, wyszczerbienia czy dziury po otworach w płytkach ceramicznych psują estetykę, a dla użytkowników łazienki czy kuchni stają się z czasem uciążliwe, np. podczas sprzątania. Uszkodzenia takie utrudniają czyszczenie płytek, a także mogą prowadzić do dalszych pęknięć. Czy w takim przypadku konieczne jest kucie całej łazienki i zmiana płytek na nowe? Jak naprawić pęknięte płytki ceramiczne bez remontu? Poznaj sposoby renowacji płytek łazienkowych.

Renowacja płytek łazienkowych – co będzie potrzebne?

Naprawa pękniętych płytek ceramicznych nie jest skomplikowanym zadaniem – potrzebne Ci będą odpowiednie narzędzia i materiały, cierpliwość oraz precyzja. Dobra wiadomość jest taka, że materiały i narzędzia nie są drogie, a dzięki temu, że są dostępne w gotowych zestawach naprawczych do płytek, nie musisz kupować ich oddzielnie. W takim zestawie znajdziesz – w zależności od producenta – różnego rodzaju wypełniacze. Coraz częściej są to kolorowe woski, które po roztopieniu dołączonym do zestawu urządzeniem, możesz ze sobą mieszać, uzyskując pożądany kolor. Taki zestaw naprawczy do płytek można skompletować samodzielnie – potrzebne będą:

  •          klej do płytek, silikon lub zaprawa iniekcyjna na bazie cementu – w zależności od rodzaju uszkodzenia i naprawy płytek
  •          szpatułka do nanoszenia kleju i zbierania nadmiaru wypełnienia
  •          nóż do usuwania fug – jeśli jest taka konieczność
  •          fuga – jak wyżej
  •          preparat konserwujący do ceramiki lub farba do ceramiki
  •          krzyżaki – w przypadku klejenia na nowo płytki

Samodzielna naprawa pękniętych płytek krok po kroku

Zastanawiasz się, jak naprawić pęknięte płytki ceramiczne bez pomocy fachowca? Nie obawiaj się – wyposażony w odpowiednie materiały i uzbrojony w cierpliwość taką renowację wykonasz z powodzeniem we własnym zakresie. Zacznij od oceny faktycznego stanu płytki – czy jest ona jedynie pęknięta lub pojawił się ubytek, a może dodatkowo zaczęła się ruszać? Oceń również stan fugi.

W przypadku płytek, które nie odspoiły się od ściany, pracę wykonasz, nie ruszając kafelka. Jeśli fugi są zniszczone, zacznij od ich usunięcia. Najwygodniej będzie Ci pozbyć się starych fug za pomocą skrobaka do fug, ale powinno udać Ci się to również z wykorzystaniem ostrego noża do tapet. Odradzamy natomiast rozwiercanie fug – to prosta droga do uszkodzenia płytek, nie tylko tych wcześniej pękniętych, ale również sąsiednich. Następnie oczyść płytkę, którą będziesz naprawiać – usuń brud i odtłuść dokładnie powierzchnię. Palcem, płaskim patyczkiem lub innym przedmiotem nanieść wypełniacz. W przypadku powierzchni narażonych na dużą wilgoć, wybierz silikon. W suchych miejscach może to być klej montażowy, a jeśli korzystasz z zestawu naprawczego – produkt, który się w nim znajduje. Nadmiar wypełnienia dokładnie usuń szpatułką tak, by cała powierzchnia płytki była równa.

Po wyschnięciu wypełnienia, wykończ płytkę preparatem konserwującym lub farbą do płytek ceramicznych, jeśli kolor wypełnienia odbiega od oryginalnego koloru płytek. Następnie uzupełnij w brakujących miejscach fugę.

Odklejające się płytki – jak naprawić płytki ceramiczne?

Innego rodzaju wyzwaniem są odklejające i ruszające się płytki ścienne lub podłogowe. W tym przypadku możemy podjąć decyzję o:

  •          odklejeniu płytki i ponownym jej przyklejeniu
  •          o podklejeniu płytki bez uprzedniego jej odklejania

Obie naprawy wymagają nieco większej wprawy niż naprawa pękniętej płytki ceramicznej. Osobom, które nie mają doświadczenia w pracach remontowych polecamy jednak pierwszą metodę. W tym przypadku zaczynamy od pozbycia się fug wokół ruszającej się płytki. Następnie przystępujemy do odklejenia wadliwego kafla – najwygodniej będzie zrobić to za pomocą płaskiego narzędzia lub ostrego noża. Jeśli planujesz wykorzystać odklejaną płytkę, bądź bardzo delikatny i cierpliwy, aby jej nie uszkodzić. Następnie spód odklejonej płytki dokładnie oczyść z resztek kleju, nanieść świeży klej montażowy i przyklej płytkę do ściany. Aby się nie ruszała, użyj krzyżaków, które ustabilizują ją dopóki nie wyschnie klej. Warto także zamiast zwykłego kleju montażowego użyć elastycznej zaprawy klejącej, która lepiej sprawdza się przy ponownym klejeniu płytek. Gdy klej wyschnie, wyciągnij krzyżaki i uzupełnij fugę.

Druga metoda naprawy ruszającej się płytki polega na wywierceniu w niej otworu i podklejeniu za pomocą iniekcyjnej zaprawy na bazie cementu. Ma ona płynną konsystencję, dlatego bez trudu naniesiesz ją pod płytkę za pomocą strzykawki. Po zaschnięciu zaprawy, uzupełnij otwór wcześniej omówionym sposobem.

Jak naprawić pęknięte płytki – czy można kleić płytki na płytki?

Jeśli nie chcesz naprawiać pękniętych płytek lub po prostu chcesz zmienić aranżację łazienki bądź kuchni, ale nie chcesz kuć płytek, możesz dokonać zmian, klejąc płytki na płytki. Oczywiście wiąże się to z pewną utratą powierzchni. W tym przypadku potrzebna będzie Ci specjalna zaprawa do klejenia płytek ceramicznych na ceramicznym podłożu. Dobrze zaplanuj także ułożenie płytek – spoiny starych i nowych płytek w żadnym miejscu nie mogą na siebie nachodzić.

Już wiesz, jak naprawić pęknięte płytki. Niedrogi zestaw naprawczy, odrobina cierpliwości i czasu pozwolą Ci uniknąć kosztownego i kłopotliwego remontu całej łazienki, kuchni czy przedpokoju. Przedstawione sposoby możesz także wykorzystać, chcąc zmienić wystrój, nie generując dużych wydatków. Powodzenia!