Podczas projektowania wnętrz szczególnie ważną kwestią jest podjęcie decyzji odnośnie do tego, czy toaleta powinna znaleźć się w jednym pomieszczeniu z łazienką, czy też powinna zostać zaprojektowana osobno. Poniżej zamieszczamy kilka podpowiedzi.
Podczas podejmowania decyzji o tym, czy łazienka i toaleta powinny znaleźć się w jednym pomieszczeniu czy też w dwóch, trzeba wziąć pod uwagę dwa zasadnicze kryteria. Pierwsze z nich to przestrzeń, jaką dysponujemy, drugie zaś to ilość członków rodziny, która będzie korzystać z tych pomieszczeń.
Łazienka i toaleta w jednym pomieszczeniu
To dobre rozwiązanie dla osób, które stawiają na wysoką funkcjonalność danego pomieszczenia. Dzięki takiemu układowi wszystkie niezbędne urządzenia sanitarne oraz akcesoria ma się pod ręką podczas codziennej toalety. Należy jednak pamiętać o ergonomii tego rozwiązania i tak ustawić sprzęty, by zapewnić sobie swobodę.
Łazienka i toaleta oddzielnie
Posiadasz liczną rodzinę i Twój dom tętni życiem? Zdecyduj się na dwa oddzielne pomieszczenia: łazienkę i toaletę, w której umieszczona zostanie także umywalka. Możesz także wybrać opcję dwóch toalet, tzn. zaprojektować łazienkę z WC oraz oddzielną łazienkę. Trzeba jednak pamiętać o kryterium przestrzeni, która pozwoli nam na takie rozwiązanie. Zgodnie z pierwszą podstawową zasadą wyposażania i aranżacji łazienek, przede wszystkim należy zapewnić sobie swobodę ruchów. Oddzielną toaletę poleca się w szczególności w obszernych, kilkupoziomowych domach i mieszkaniach. Jeśli umieści się jedną z nich nieopodal salonu, może ona pełnić funkcję toalety dla gości.