Wizyta w saunie to doskonały sposób na przetrwanie długich zimowych wieczorów, który nie tylko pozwala na relaks, ale także poprawia ogólną kondycję zdrowotną. Chcąc skorzystać z tego dobrodziejstwa nie trzeba koniecznie udawać się do SPA. Istnieje możliwość zbudowania sauny we własnym domu.

Stworzenie najprostszej domowej sauny wymaga dysponowania zaledwie kilkoma wolnymi metrami kwadratowymi przestrzeni – na przykład na poddaszu, czy w części dużej łazienki. Najważniejszym elementem sauny jest kabina, która powinna być zbudowana z dobrego drewna (np. świerku skandynawskiego, czy cedru) i posiadać solidną izolację, pozwalającą na uniknięcie strat ciepła. Bardzo ważny jest także piec, koniecznie wyposażony w sterowniki przeznaczone do regulacji czasu, temperatury oraz wilgotności. Na koniec pozostaje jeszcze kwestia drzwi, które powinny być szklane, a także podłogi, która najlepiej, aby była pokryta płytkami. Koszt urządzenia sauny w znacznej mierze zależy od tego, jak bardzo ma być ona profesjonalna i komfortowa – wszak wiadomo, że za wysoką jakość trzeba zapłacić więcej.

Cena niewielkiej sauny fińskiej wraz z piecem kształtuje się na poziomie od 7 tysięcy złotych w górę. Jeśli zależy nam jednak na bardziej zaawansowanym rozwiązaniu (np. dwufunkcyjny piec, większa przestrzeń, czy alarm dźwiękowy), wówczas koszt urządzenia wynosi około 15 tysięcy złotych.

Co się zaś tyczy utrzymania domowej sauny, to związane z tym koszty zależą przede wszystkim od częstotliwości użytkowania, przy czym pojedynczy seans kosztuje około 5 zł.